1989 Trek Bikes 800 Base 22
Build
26 in × 1.95 in
Insights
Design deviates from other sizes of Trek Bikes 800
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 529.2mm |
| Reach | 411.1mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.29:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 556mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 584mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 584mm |
| Top Tube Slope | 0deg |
| Head Tube Angle | 70.5deg |
| Seat Tube Angle | 72deg |
| Bottom Bracket Drop | 32mm |
| Bottom Bracket Height | 297mm |
| Chainstay Length | 429mm |
| Chainstay Length Horizontal | 427.8mm |
| Front-Center | 650mm |
| Front-Center Horizontal | 649.2mm |
| Wheelbase | 1077mm |
| Fork Offset/Rake | 51mm |
| Trail | 62.4mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 58.8mm |
| Wheel Flop | 19.6mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 151mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 127mm |
Base Build
| Wheel Size | 26 inch (559mm BSD) |
| Tire Width | 1.95in |
| Tire Outer Diameter | 658.1mm |
| Bike Length with Tires | 1735.1mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Flat Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Rim |
Source:https://www.retrobike.co.uk/archive/1989-trek-dealer-information.1638/download
