1989 Trek Bikes 800 Base 18
Build
26 in × 1.95 in
Insights
Design deviates from other sizes of Trek Bikes 800
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 434.9mm |
| Reach | 423.4mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.03:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 457mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 566mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 566mm |
| Top Tube Slope | 0deg |
| Head Tube Angle | 70deg |
| Seat Tube Angle | 72deg |
| Bottom Bracket Drop | 34mm |
| Bottom Bracket Height | 295mm |
| Chainstay Length | 429mm |
| Chainstay Length Horizontal | 427.7mm |
| Front-Center | 640.3mm |
| Front-Center Horizontal | 639.4mm |
| Wheelbase | 1067mm |
| Fork Offset/Rake | 51mm |
| Trail | 65.5mm high |
| Mechanical Trail | 61.5mm |
| Wheel Flop | 21.1mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 141.2mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 125mm |
Base Build
| Wheel Size | 26 inch (559mm BSD) |
| Tire Width | 1.95in |
| Tire Outer Diameter | 658.1mm |
| Bike Length with Tires | 1725.1mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Flat Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Rim |
Source:https://www.retrobike.co.uk/archive/1989-trek-dealer-information.1638/download
