2024 Wzrd Gravel-XC Custom Medium v2
Build
700C/29 in × 2.3 in
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of off-road touring bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 658mm |
| Reach | 396mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.66:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 500mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 584.1mm |
| Top Tube Slope | 18.4deg |
| Head Tube Angle | 69deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 175.7mm |
| Bottom Bracket Drop | 72mm |
| Bottom Bracket Height | 297.4mm |
| Chainstay Length | 440mm |
| Chainstay Length Horizontal | 434.1mm |
| Front-Center | 670.4mm |
| Front-Center Horizontal | 666.5mm |
| Wheelbase | 1100.6mm |
| Fork Offset/Rake | 59mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 430mm |
| Trail | 78.6mm high |
| Mechanical Trail | 73.4mm |
| Wheel Flop | 26.3mm |
| Standover Height | 818mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 165 mm cranks | 136mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 165 mm cranks | 132.4mm |
Custom Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 2.3in |
| Tire Outer Diameter | 738.8mm |
| Bike Length with Tires | 1839.4mm |
| Crank Length | 165mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.wzrd.bike/dropbar, wzrd.bike
