2023 True Love Cycles Heart Breaker Base Medium
Hardtail Cross-country MTB
Unlisted
Build
700C/29 in × 55 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of hardtail cross-country mtb bikes
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 610mm |
| Reach | 435mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.4:1 |
| Seat Tube Length, C-C | 447.6mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 611.8mm |
| Top Tube Slope | 15deg |
| Head Tube Angle | 69deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 114mm |
| Bottom Bracket Drop | 67mm |
| Bottom Bracket Height | 299mm |
| Chainstay Length | 435mm |
| Chainstay Length Horizontal | 429.8mm |
| Front-Center | 698.4mm |
| Front-Center Horizontal | 698.4mm |
| Wheelbase | 1128.2mm |
| Fork Offset/Rake | 51.5mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 476.5mm |
| Trail | 85.3mm very high |
| Mechanical Trail | 79.7mm |
| Wheel Flop | 28.6mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 162.4mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 129mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 55mm |
| Tire Outer Diameter | 732mm |
| Bike Length with Tires | 1860.2mm |
| Crank Length | 170mm |
| Handlebar Width | 46cm |
| Stem Length | 50cm |
| Stem Angle | 0deg |
| Suspension Type | Hardtail (Front suspension) |
| Bar Type | Drop Bar |
| Fork Travel | 85mm |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://mail-attachment.googleusercontent.com/attachment/u/0/?ui=2&ik=0dd8b672bd&attid=0.1.1&permmsgid=msg-f:1791074990050398052&th=18db2d36c40a4f64&view=att&disp=inline&saddbat=ANGjdJ-beuDuVHJXED44Fk7r5AC9ylGujPhqWossit4OeN7onoS_U0kj2MtJCKTKlLMdRyAqnr8766_3YvHS8QjpaaWz9Hpm_quuQFlBT-hKCzprW4ZwpnuIrfWM0zhTIXZ0YHa31pz80shhM4Uwb-Nu4U546uwGv3AbDs476lXZ7tQD_4sA03bBPlt9sWEF9-U4nVA8HGx67JwoxwSOgG-3YbZ12eEMiyqOEe5234wYtKidvWYMovaHDpFt3h9__hnO51iP3nCUFAAXYk73Zk_TCETxgF3qQNOf39ZivXDbeErhRyER1b7E9bEpx9zr9_bInhaGLCp_RkhpH11P7buNmICT06gCBRqc1d0impLs8NO7BU5w8LDRln5ALvxAuR_KdNcw9ktPOL7mN6kVfuyqNq59Sy50RNSh48MsvxI9zySLrqRN4g5WXOrTC6AM6XsHM5hXcCZUscsDzipgfPDCMLFqTtFaGTBOYPwd4viw_TIqsjjCRa3ypffM4TO6s8bjJMuSid7fCOjwuA81-qc6QIxJl2Mi9g-AI_5l2GVkdD_BuLEl9kcE3a_-Jd7c_spvesHc7tIy3vo5r3-IiVBG0LjQGLgqDtOlErwQdh1a1fTFhWqrph4rWW9xuH9C2hi1hnjApMVuWtMw7H93J79C86DFOQ93PGKRpO_C6NJL4gypjDhIKWLn_Iub4uQz20gLwtTXJ-Ezw0RSznpjujvropmtwwxx9YBMnbu_R1A4DTsjj6jmWOZW_h4eKkUDx3Pf6dicPUM8Mw3V9IggcDZOGDt3Y8RbQ-r8n1-JStk8ABH41fexWzCqOHCRnqHxlQUzaGmcjxZ1GEmY-1kAvewy3lxTGYH0aZKotc8poNAV_ahfvojKi1XWiEcysLN5oq4SV5FgejPAUySS12BvrOyYEaOMjdqCwqUTL_fRILb9RYgeaN-B7ifJGniZFuixxPIA-Va9PODIik1o7NqY8cN8vVE2ImEP9AnDqIygzcbhGK-LZ-PBnsY3gk4bs88
