2018 Chumba Cycles Ursa Major Base LG
Build
26 in × 5 in
Insights
Average stack and reach vs trend of rigid fatbike bikes
Design deviates from other sizes of Chumba Cycles Ursa Major
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 626mm |
| Reach | 438mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.43:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 489mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 635mm |
| Top Tube Slope | 15.3deg |
| Head Tube Angle | 69deg |
| Seat Tube Angle | 72.75deg |
| Head Tube Length | 148mm |
| Bottom Bracket Drop | 50mm |
| Bottom Bracket Height | 356.5mm |
| Chainstay Length | 439mm |
| Chainstay Length Max | 459mm |
| Chainstay Length Horizontal | 436.1mm |
| Chainstay Length Horizontal Max | 456.3mm |
| Front-Center | 711.6mm |
| Front-Center Horizontal | 709.9mm |
| Wheelbase | 1146mm |
| Wheelbase Max | 1166mm |
| Fork Offset/Rake | 47.4mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 483mm |
| Trail | 105.3mm very high |
| Mechanical Trail | 98.3mm |
| Wheel Flop | 35.2mm |
| Standover Height | 717.6mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 135.1mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 186.5mm |
Base Build
| Wheel Size | 26 inch (559mm BSD) |
| Tire Width | 5in |
| Tire Outer Diameter | 813mm |
| Bike Length with Tires | 1959mm |
| Suspension Type | Rigid, suspension corrected |
| Bar Type | Flat Bar |
| Frame Material | Titanium |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.chumbausa.com/ursa-major-titanium-fatbike/
