2023 KTM Bikes X-Strada 10 Pro XL
Build
700C/29 in × 40 mm
Insights
Design deviates from other sizes of KTM Bikes X-Strada
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 602.5mm |
| Reach | 441.5mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.36:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 590mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 620mm |
| Top Tube Slope | 3.5deg |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Head Tube Length | 185mm |
| Bottom Bracket Drop | 68mm |
| Bottom Bracket Height | 283mm |
| Chainstay Length | 430mm |
| Chainstay Length Horizontal | 424.6mm |
| Front-Center | 663.9mm |
| Front-Center Horizontal | 660.4mm |
| Wheelbase | 1085mm |
| Trail | — — |
| Standover Height | 837mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 142.9mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 113mm |
10 Pro Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 40mm |
| Tire Outer Diameter | 702mm |
| Bike Length with Tires | 1787mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.ktm-bikes.at/de/bikes/detail/x-strada-10-pro-alu-brush-matt-black-blue-1x12-shimano-grx-2023
