2023 KTM Bikes X-Strada 10 Pro L
Build
700C/29 in × 40 mm
Insights
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 590.3mm |
| Reach | 430.7mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.37:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 570mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 600mm |
| Top Tube Slope | 4.1deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 170mm |
| Bottom Bracket Drop | 70mm |
| Bottom Bracket Height | 281mm |
| Chainstay Length | 430mm |
| Chainstay Length Horizontal | 424.3mm |
| Front-Center | 648.7mm |
| Front-Center Horizontal | 644.9mm |
| Wheelbase | 1069.2mm |
| Trail | — — |
| Standover Height | 819mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 127.7mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 111mm |
10 Pro Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 40mm |
| Tire Outer Diameter | 702mm |
| Bike Length with Tires | 1771.2mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.ktm-bikes.at/de/bikes/detail/x-strada-10-pro-alu-brush-matt-black-blue-1x12-shimano-grx-2023
