2010 Blue Competition Cycles Norcross SL XS
Build
700C/29 in × 35 mm
Insights
Design deviates from other sizes of Blue Competition Cycles Norcross
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Seat Tube Length, C-C | 437mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 510mm |
| Head Tube Angle | 71deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 90mm |
| Bottom Bracket Drop | 60mm |
| Bottom Bracket Height | 286mm |
| Chainstay Length | 425mm |
| Chainstay Length Horizontal | 420.7mm |
| Front-Center | 569.4mm |
| Front-Center Horizontal | 566.3mm |
| Wheelbase | 987mm |
| Fork Offset/Rake | 45mm |
| Trail | 71.5mm high |
| Mechanical Trail | 67.7mm |
| Wheel Flop | 22mm |
| Standover Height | 744mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 53.4mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 116mm |
SL Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 35mm |
| Tire Outer Diameter | 692mm |
| Bike Length with Tires | 1679mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Rim |
Source:https://web.archive.org/web/20100930021221if_/http://rideblue.com/norcrosssl.php
