2025 elves falath evo + Base 59
Build
700C/29 in × 28 mm
Insights
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 571.1mm |
| Reach | 404mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.41:1 |
| Seat Tube Length, C-C | 570mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 573.2mm |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Head Tube Length | 147mm |
| Bottom Bracket Drop | 69mm |
| Bottom Bracket Height | 270mm |
| Chainstay Length | 405mm |
| Chainstay Length Horizontal | 399.1mm |
| Front-Center | 603.6mm |
| Front-Center Horizontal | 599.6mm |
| Wheelbase | 998.7mm |
| Trail | — — |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 94.6mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 100mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 28mm |
| Tire Outer Diameter | 678mm |
| Bike Length with Tires | 1676.7mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://eu.elvesbike.com/products/elves-falath-evo-carbon-road-disc-framesets-uci-approved?VariantsId=13042
