2022 Tern surge Base 520
Build
451mm BSD × 28 mm
Insights
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Seat Tube Length, Unknown | 520mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 540mm |
| Head Tube Angle | 71deg |
| Seat Tube Angle | 72deg |
| Head Tube Length | 180mm |
| Bottom Bracket Drop | -15mm |
| Bottom Bracket Height | 268.5mm |
| Chainstay Length | 405mm |
| Chainstay Length Horizontal | 404.7mm |
| Front-Center | 595.5mm |
| Front-Center Horizontal | 595.3mm |
| Wheelbase | 1000mm |
| Fork Offset/Rake | 33mm |
| Trail | 52.4mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 49.5mm |
| Wheel Flop | 16.1mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 172mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 98.5mm |
Base Build
| Wheel Size | 451mm BSD |
| Tire Width | 28mm |
| Tire Outer Diameter | 507mm |
| Bike Length with Tires | 1507mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://www.ternbicycles.com/sites/default/files/styles/extra_large_rectangle_1x/public/images/bikes/other/2017/12/123_0.jpg.webp?itok=SIpYU36m
