2001 Kona Bicycle Company mini mula Base 17"
Build
26 in × 2.1 in
Insights
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 563.9mm |
| Head Tube Angle | 71deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Bottom Bracket Drop | 28mm |
| Bottom Bracket Height | 304.8mm |
| Chainstay Length | 425.5mm |
| Chainstay Length Horizontal | 424.6mm |
| Front-Center | 622.6mm |
| Front-Center Horizontal | 621.9mm |
| Wheelbase | 1046.5mm |
| Fork Offset/Rake | 38.1mm |
| Trail | 74.3mm high |
| Mechanical Trail | 70.3mm |
| Wheel Flop | 22.9mm |
| Standover Height | 729mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 175 mm cranks | 114.7mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 175 mm cranks | 129.8mm |
Base Build
| Wheel Size | 26 inch (559mm BSD) |
| Tire Width | 2.1in |
| Tire Outer Diameter | 665.7mm |
| Bike Length with Tires | 1712.2mm |
| Crank Length | 175mm |
| Stem Length | 110mm |
| Suspension Type | Hardtail (Front suspension) |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | 100mm |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://geometrygeeks.bike/bike/kona-muni-mula-2001/
