2001 Kona Bicycle Company mini mula Base 16"
Build
26 in × 2.1 in
Insights
Design deviates from other sizes of Kona Bicycle Company mini mula
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 551.2mm |
| Head Tube Angle | 70.5deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Bottom Bracket Drop | 30.5mm |
| Bottom Bracket Height | 302.3mm |
| Chainstay Length | 425.5mm |
| Chainstay Length Horizontal | 424.4mm |
| Front-Center | 610.2mm |
| Front-Center Horizontal | 609.4mm |
| Wheelbase | 1033.8mm |
| Fork Offset/Rake | 38.1mm |
| Trail | 77.5mm high |
| Mechanical Trail | 73mm |
| Wheel Flop | 24.4mm |
| Standover Height | 704mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 107.3mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 132.3mm |
Base Build
| Wheel Size | 26 inch (559mm BSD) |
| Tire Width | 2.1in |
| Tire Outer Diameter | 665.7mm |
| Bike Length with Tires | 1699.5mm |
| Crank Length | 170mm |
| Stem Length | 90mm |
| Suspension Type | Hardtail (Front suspension) |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | 100mm |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://geometrygeeks.bike/bike/kona-muni-mula-2001/
