1995 Raleigh Bikes Randonneur Base 58
Build
700C/29 in × 32 mm
Insights
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Seat Tube Length, Unknown | 580mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 560mm |
| Head Tube Angle | 72deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Bottom Bracket Drop | 68mm |
| Bottom Bracket Height | 275mm |
| Chainstay Length | 437mm |
| Chainstay Length Horizontal | 431.7mm |
| Front-Center | 610mm |
| Front-Center Horizontal | 606.2mm |
| Wheelbase | 1037.9mm |
| Fork Offset/Rake | 54mm |
| Trail | 54.7mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 52mm |
| Wheel Flop | 16.1mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 97mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 105mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 32mm |
| Tire Outer Diameter | 686mm |
| Bike Length with Tires | 1723.9mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:Www.icenicam.org.uk
