1998 Trek Bikes 730 Base 19
Build
700C/29 in × 38 mm
Insights
Design deviates from other sizes of Trek Bikes 730
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 560mm |
| Head Tube Angle | 70.5deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Bottom Bracket Drop | 68mm |
| Bottom Bracket Height | 281mm |
| Chainstay Length | 445mm |
| Chainstay Length Horizontal | 439.8mm |
| Front-Center | 618mm |
| Front-Center Horizontal | 614.2mm |
| Wheelbase | 1054mm |
| Fork Offset/Rake | 50mm |
| Trail | 70.5mm high |
| Mechanical Trail | 66.5mm |
| Wheel Flop | 22.2mm |
| Standover Height | 738mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 99mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 111mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 38mm |
| Tire Outer Diameter | 698mm |
| Bike Length with Tires | 1752mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Moto/Klunker/Riser Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Rim |
Source:https://www.retrobike.co.uk/gallery2/d/98747-2/1998_20trek.pdf
