2026 Standert Bicycles Kreissäge MY2026 48
Build
700C/29 in × 30 mm
Insights
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 524mm |
| Reach | 370mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.42:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 470mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 496mm |
| Top Tube Slope | 8deg |
| Seat Tube Angle | 76.5deg |
| Head Tube Length | 71.3mm |
| Wheelbase | 966mm |
| Trail | — — |
| Standover Height | 740mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | — |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | — |
MY2026 Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 30mm |
| Tire Outer Diameter | 682mm |
| Bike Length with Tires | 1648mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://standert.de/products/kreissage-fly-black-shimano-105-di2?collection=kreissaege
