2005 Fuji Team Pro Seat tube, center to top
Build
700C/29 in × 23 mm
Insights
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Trail | — — |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | — |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | — |
Pro Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 23mm |
| Tire Outer Diameter | 668mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Rim |
Source:http://www.fujibikes.com/2005/bikes.asp?id=6
