2026 Crust Bikes Malocchio Disc Base 55cm
Build
700C/29 in × 38 mm
Insights
Design deviates from other sizes of Crust Bikes Malocchio Disc
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Seat Tube Length, C-C | 550mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 545mm |
| Top Tube Slope | 0deg |
| Head Tube Angle | 72.5deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 124mm |
| Bottom Bracket Drop | 273mm |
| Bottom Bracket Height | 76mm |
| Chainstay Length | 430mm |
| Chainstay Length Horizontal | 332.2mm |
| Front-Center | 733.5mm |
| Front-Center Horizontal | 680.8mm |
| Wheelbase | 1013mm |
| Fork Offset/Rake | 52mm |
| Trail | 55.5mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 53mm |
| Wheel Flop | 15.9mm |
| Standover Height | 813mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 214.5mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | -94mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 38mm |
| Tire Outer Diameter | 698mm |
| Bike Length with Tires | 1711mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://crustbikes.com/collections/frames/products/malocchio-disc
