2013/3.0&4.0 Eastway Bikes R Base 58/L
Build
700C/29 in × 25 mm
Insights
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Seat Tube Length, C-T | 580mm |
| Seat Tube Length, Effective HT Top | 580mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 580mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 570mm |
| Head Tube Angle | 73deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 185mm |
| Chainstay Length | 415mm |
| Trail | — — |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 175 mm cranks | — |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 175 mm cranks | — |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 25mm |
| Tire Outer Diameter | 672mm |
| Crank Length | 175mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Aluminum |
| Brake Type | Rim |
| Features | Frame couplers |
Published Sizing Recommendations
| Height | 5 ft 11 in to 6 ft 2 in |
Source:Eastway Frame Geometry PDF (Official)
