2021 Mercier Kilo TT Pro 60
Build
700C/29 in × 23 mm
Insights
Design deviates from other sizes of Mercier Kilo TT
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Seat Tube Length, C-C | 60mm |
| Head Tube Angle | 75deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Bottom Bracket Drop | 60mm |
| Bottom Bracket Height | 274mm |
| Chainstay Length | 401mm |
| Chainstay Length Horizontal | 396.5mm |
| Front-Center | 605mm |
| Front-Center Horizontal | 609.5mm |
| Wheelbase | 1006mm |
| Fork Offset/Rake | 28mm |
| Trail | 60.5mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 58.5mm |
| Wheel Flop | 15.1mm |
| Standover Height | 868mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 165 mm cranks | 106mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 165 mm cranks | 109mm |
Pro Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 23mm |
| Tire Outer Diameter | 668mm |
| Bike Length with Tires | 1674mm |
| Crank Length | 165mm |
| Handlebar Width | 420mm |
| Stem Length | 110mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Rim |
Published Sizing Recommendations
| Height | 6 ft 6 in to 6 ft 8 in |
Source:https://www.bikesdirect.com/products/mercier/kilott.htm
