2017 Contoura Caldera-E Shimano Steps 6000 Alfine 8 Di 2 Alu 7005 49cm
Build
650B/27.5 in × 2 in
Insights
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Seat Tube Length, C-T | 490mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 581mm |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Bottom Bracket Drop | 62mm |
| Bottom Bracket Height | 280.8mm |
| Chainstay Length | 470mm |
| Chainstay Length Horizontal | 465.9mm |
| Front-Center | 667mm |
| Front-Center Horizontal | 664.1mm |
| Wheelbase | 1130mm |
| Trail | — — |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 175 mm cranks | 149.2mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 175 mm cranks | 105.8mm |
Shimano Steps 6000 Alfine 8 Di 2 Alu 7005 Build
| Wheel Size | 650B, 27.5 inch (584mm BSD) |
| Tire Width | 2in |
| Tire Outer Diameter | 685.6mm |
| Bike Length with Tires | 1815.6mm |
| Crank Length | 175mm |
| Handlebar Width | 54mm |
| Suspension Type | Rigid, suspension corrected |
| Bar Type | Swept Back Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Aluminum |
| Brake Type | Disc |
| Features | E-bike |
Source:https://www.contoura.de/geometriedaten/
