2026 Quintana Roo Service Route Base ML
Build
700C/29 in × 28 mm
Insights
Design deviates from other sizes of Quintana Roo Service Route
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 59mm |
| Reach | 38.5mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.53:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 53mm |
| Top Tube Slope | 8.7deg |
| Head Tube Angle | 72.5deg |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Head Tube Length | 17.7mm |
| Bottom Bracket Drop | 7.4mm |
| Bottom Bracket Height | 331.6mm |
| Chainstay Length | 41.5mm |
| Chainstay Length Horizontal | 40.8mm |
| Front-Center | 60.3mm |
| Front-Center Horizontal | 59.9mm |
| Wheelbase | 100.7mm |
| Fork Offset/Rake | 4.9mm |
| Trail | 101.8mm very high |
| Mechanical Trail | 97.1mm |
| Wheel Flop | 29.2mm |
| Standover Height | 82mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | -448.7mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 161.6mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 28mm |
| Tire Outer Diameter | 678mm |
| Bike Length with Tires | 778.7mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://quintanarootri.com/collections/service-route/products/service-route
