2025 Singular Cycles Peregrine Base XL
Build
700C/29 in × 55 mm
Insights
Very aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Singular Cycles Peregrine
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 602mm |
| Reach | 413mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.46:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 585mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 598mm |
| Top Tube Slope | 4.2deg |
| Head Tube Angle | 72deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 155mm |
| Bottom Bracket Drop | 75mm |
| Bottom Bracket Height | 291mm |
| Chainstay Length | 445mm |
| Chainstay Length Horizontal | 438.6mm |
| Front-Center | 647mm |
| Front-Center Horizontal | 644.4mm |
| Wheelbase | 1083mm |
| Fork Offset/Rake | 55mm |
| Fork Length, Unknown | 410mm |
| Trail | 61.1mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 58.1mm |
| Wheel Flop | 18mm |
| Standover Height | 869mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 111mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 121mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 55mm |
| Tire Outer Diameter | 732mm |
| Bike Length with Tires | 1815mm |
| Crank Length | 170mm |
| Handlebar Width | 50mm |
| Stem Length | 100mm |
| Stem Angle | 90deg |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Disc |
| Features | Single-speed capable |
Published Sizing Recommendations
| Height | 73 cm to 76 cm |
Source:web
