2026 Deviant Fat bike Base Medium
Build
26 in × 4 in
Insights
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Seat Tube Length, C-T | 419mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 559mm |
| Chainstay Length | 485mm |
| Wheelbase | 1118mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 432mm |
| Trail | — — |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | — |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | — |
Base Build
| Wheel Size | 26 inch (559mm BSD) |
| Tire Width | 4in |
| Tire Outer Diameter | 762.2mm |
| Bike Length with Tires | 1880.2mm |
| Crank Length | 170mm |
| Suspension Type | Rigid, suspension corrected |
| Bar Type | Moto/Klunker/Riser Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Disc |
Source:Uncle weiners
