2026 Merida Bikes challenger challenger 600 19
Build
700C/29 in × 2.1 in
Insights
Very upright stack and reach vs trend of hardtail cross-country mtb bikes
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 652mm |
| Reach | 400mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.63:1 |
| Seat Tube Length, Effective HT Top | 600mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 600mm |
| Head Tube Angle | 70.5deg |
| Seat Tube Angle | 71.6deg |
| Head Tube Length | 115mm |
| Bottom Bracket Drop | 60mm |
| Bottom Bracket Height | 304.3mm |
| Chainstay Length | 440mm |
| Chainstay Length Horizontal | 435.9mm |
| Front-Center | 658.9mm |
| Front-Center Horizontal | 656.1mm |
| Wheelbase | 1092mm |
| Fork Offset/Rake | 43.8mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 527mm |
| Trail | 82.6mm very high |
| Mechanical Trail | 77.8mm |
| Wheel Flop | 26mm |
| Standover Height | 795mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 124.5mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 134.3mm |
challenger 600 Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 2.1in |
| Tire Outer Diameter | 728.7mm |
| Bike Length with Tires | 1820.7mm |
| Suspension Type | Hardtail (Front suspension) |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | Unknown |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Aluminum |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.merida.cn/index.php?m=content&c=index&a=show&catid=307&id=471
