2010 Kona Bicycle Company Jake Jake 56cm
Build
700C/29 in × 35 mm
Insights
Design deviates from other sizes of Kona Bicycle Company Jake
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Seat Tube Length, C-T | 560mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 563mm |
| Head Tube Angle | 72deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 150mm |
| Bottom Bracket Drop | 59mm |
| Bottom Bracket Height | 287mm |
| Chainstay Length | 437mm |
| Chainstay Length Horizontal | 433mm |
| Front-Center | 600mm |
| Front-Center Horizontal | 596mm |
| Wheelbase | 1029mm |
| Fork Offset/Rake | 45mm |
| Trail | 65.1mm high |
| Mechanical Trail | 61.9mm |
| Wheel Flop | 19.1mm |
| Standover Height | 816mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 84mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 117mm |
Jake Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 35mm |
| Tire Outer Diameter | 692mm |
| Bike Length with Tires | 1721mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Rim |
Source:https://bikes.fan/kona-jake-2010/
