1994 Trek Bikes 850 Base 14.5
Build
26 in × 2 in
Insights
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Reach | 614mm |
| Seat Tube Length, Unknown | 300mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 54mm |
| Head Tube Angle | 70deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 85mm |
| Chainstay Length | 430mm |
| Wheelbase | 1025mm |
| Fork Offset/Rake | 43mm |
| Trail | 74.5mm high |
| Mechanical Trail | 70mm |
| Wheel Flop | 23.9mm |
| Standover Height | 694mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | — |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | — |
Base Build
| Wheel Size | 26 inch (559mm BSD) |
| Tire Width | 2in |
| Tire Outer Diameter | 660.6mm |
| Bike Length with Tires | 1685.6mm |
| Crank Length | 170mm |
| Handlebar Width | 560mm |
| Stem Length | 90mm |
| Stem Angle | 15deg |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Flat Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Rim |
Source:https://vintagetrek.fiddlythings.com/images/trek/94/Trek94.pdf
