0000 Curve Cycling 0000 0000 XL
Progressive Gravel
Unlisted
Build
700C/29 in × 2.1 in
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of progressive gravel bikes
Design deviates from other sizes of Curve Cycling 0000
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 620mm |
| Reach | 450mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.38:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 600mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 622mm |
| Top Tube Slope | 3.9deg |
| Head Tube Angle | 70.8deg |
| Seat Tube Angle | 74.5deg |
| Head Tube Length | 185mm |
| Bottom Bracket Drop | 68mm |
| Bottom Bracket Height | 296.3mm |
| Chainstay Length | 443mm |
| Chainstay Length Horizontal | 437.8mm |
| Front-Center | 700mm |
| Front-Center Horizontal | 697.3mm |
| Wheelbase | 1135mm |
| Fork Offset/Rake | 52mm |
| Fork Length (On-Axis) | 415mm |
| Trail | 71.8mm high |
| Mechanical Trail | 67.8mm |
| Wheel Flop | 22.3mm |
| Standover Height | 861.3mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 165.7mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 126.3mm |
0000 Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 2.1in |
| Tire Outer Diameter | 728.7mm |
| Bike Length with Tires | 1863.7mm |
| Stem Length | 70mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Titanium |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 191 cm to 201 cm |
Source:https://www.curvecycling.com.au/products/big-kev
