1996 Trek Bikes 750 Base 21
Hybrid
Unlisted
Build
700C/29 in × 38 mm
Insights
Design deviates from other sizes of Trek Bikes 750
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Seat Tube Length, C-T | 533.4mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 570mm |
| Head Tube Angle | 71.5deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 100mm |
| Bottom Bracket Drop | 78mm |
| Bottom Bracket Height | 271mm |
| Chainstay Length | 430mm |
| Chainstay Length Horizontal | 422.9mm |
| Front-Center | 623mm |
| Front-Center Horizontal | 618.1mm |
| Wheelbase | 1041mm |
| Fork Offset/Rake | 50mm |
| Trail | 64.1mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 60.7mm |
| Wheel Flop | 19.3mm |
| Standover Height | 784mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 175 mm cranks | 99mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 175 mm cranks | 96mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 38mm |
| Tire Outer Diameter | 698mm |
| Bike Length with Tires | 1739mm |
| Crank Length | 175mm |
| Handlebar Width | 560mm |
| Stem Length | 120mm |
| Stem Angle | 20deg |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Flat Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Rim |
| Features | Step-through, Women's |
Source:http://vintage-trek.com/Trek-Fisher-Klein-Lemond/1996specmanualTrek.pdf
